Американські вчені розробили новий метод охолодження продуктів. Він працює за технологією меншого використання ртуті та тим самим є більш екологічним. Можливо, в майбутньому ним вдасться замінити холодильні камери, які забруднюють атмосферу.
Типові холодильні системи відводять тепло з приміщення за допомогою газу, який охолоджується за допомогою розширення. Попри ефективність цього процесу деякі гази, які ми використовуємо, є особливо шкідливими для навколишнього середовища.
Новий метод, розроблений дослідниками з Університету Каліфорнії в США, використовує переваги способу вивільнення енергії, коли матеріал змінює фазу. Наприклад, коли твердий лід перетворюється на рідку воду.
“Ніхто не розробив альтернативного рішення, яке охолоджує продукти, працює ефективно, є безпечним і не завдає шкоди навколишньому середовищу. Ми вважаємо, що іонокалорійний цикл має потенціал для досягнення всіх цих цілей, якщо його реалізувати належним чином”, – кажуть дослідники.
Дослідники змоделювали теорію іонокалорійного циклу, щоб показати, як він потенційно може конкурувати з холодоагентами, які використовуються сьогодні, або навіть підвищити їх ефективність.
Струм, що проходить через систему, переміщатиме іони в ній, зміщуючи точку плавлення матеріалу, та тим самим буде змінювати температуру.
Такий метод не вимагає використання шкідливих газів або інших речовин, тому є досить прогресивним і відповідним до вимог сучасності.
“Є три речі, які ми намагаємося збалансувати: GWP (Global warming potential – потенціал глобального потепління – ред.) холодоагенту, енергоефективність і вартість самого обладнання”, – каже інженер-механік з команди науковців.
Тепер дослідникам потрібно перенести технологію з лабораторії на практичні системи, які можна використовувати в комерційних цілях і без проблем поширювати. Згодом ці системи можна було б використовувати як для опалення, так і для охолодження.
“У нас є абсолютно новий термодинамічний цикл і структура, яка об’єднує елементи з різних галузей, і ми показали, що це може працювати”, – говорить вчений Прашер.