Міжнародна група вчених представила переносний пристрій з ШІ, який допомагає людям з моторно-мовленнєвими розладами, такими як дизартрія, відновити здатність до спілкування. Система, названа “розумним горлом”, поєднує текстильні датчики та алгоритми штучного інтелекту для перетворення беззвучної мови на текст або усні речення.

Основу пристрою складають графенові датчики, вбудовані в чокер. Вони вловлюють вібрації горлових м’язів і пульсацію в ділянці шиї, що дає змогу фіксувати навіть мінімальні рухи, пов’язані з мовленнєвою діяльністю. Великі мовні моделі, інтегровані в систему, уточнюють контекст і емоції висловлювань.

Однією з ключових особливостей системи є її здатність перекладати беззвучні сигнали в мову без відчутних затримок. Під час випробувань на пацієнтах із дизартрією система показала точність 97 % у реченнях і забезпечила 55% збільшення задоволеності користувачів.

Пристрій оснащений модулем бездротового зв’язку з низьким енергоспоживанням, що дає змогу використовувати його протягом дня. Вбудовані агенти ШІ адаптують мовні сигнали до особистих особливостей кожного пацієнта, створюючи персоналізовані та емоційно виразні повідомлення.

Розробники бачать широкий потенціал технології: від підтримки пацієнтів із хворобами Паркінсона та БАС до створення багатомовних систем. Планується також адаптація пристрою для роботи в поєднанні з різними платформами, щоб поліпшити його зручність.

На поточному етапі проєкт зосереджений на мініатюризації та оптимізації пристрою для щоденного використання. Дослідники сподіваються, що їхня розробка відкриє нові можливості для комунікації людей з обмеженнями мовлення.

Джерело

Від tatuanaru