Дослідники домоглися значного прориву в створенні екологічно чистих альтернатив шкірі, генетично модифікувавши бактерії, щоб вони могли створювати веганську шкіру, яка не містить пластику, і водночас здатна до самозабарвлення в чорний колір.
Демонструючи потенціал свого нового методу, команда вчених змогла виростити пару взуття зі спеціально підібраних мікробів всього за два тижні.
В основі цієї технології лежить використання бактеріальної целюлози, виробленої певними видами бактерій. Ці мікроорганізми виробляють лінійні ланцюжки глюкози, які утворюють міцну сітку волокон, відому як пелікула. Ця бактеріальна целюлоза є екологічно чистим матеріалом, оскільки її можна виробляти з відходів сировини, таких як гнилі фрукти.
Однак досі існувала проблема надання кольору цим матеріалам без використання синтетичних хімічних барвників, які чинять негативний вплив на навколишнє середовище. Чорні пігменти, що використовуються для фарбування шкіри, є одними з найбільш забруднюючих речовин у процесі виробництва одягу.
Для вирішення цієї проблеми вчені генетично модифікували бактерії так, щоб вони могли виробляти фермент тирозиназу, необхідний для утворення чорного пігменту еумеланіну. Еумеланін має низьку розчинність у воді й тому ідеально підходить для використання як барвник для текстилю, не вимиваючись під час прання.
У результаті за 14 днів вдалося виростити бактеріальну целюлозу, яка в процесі вироблення еумеланіну самостійно забарвиться в чорний колір. Цей метод також дає змогу додавати різні форми та логотипи до матеріалів.
Автори дослідження підкреслюють, що їхній метод дає змогу створювати екологічно чисті альтернативи шкірі без використання нафтохімічних речовин, а також вони безпечно розкладаються в навколишньому середовищі. Ба більше, вчені сподіваються розширити спектр кольорів, які можуть бути виготовлені з використанням цієї технології, відкриваючи нові перспективи для стійкої моди.