Вчені з Німеччини розробили фотоелектричні модулі, що можуть бути інтегровані в транспортний засіб. Фактично це сонячні панелі для електромобілів.
Як говорять дослідники Інституту сонячних енергетичних систем Фраунгофера, полімер, армований скловолокном (glass fiber-reinforced polymer, GFRP), є чудовою альтернативою традиційним покриттям і забезпечує зниження ваги на 44-74%.
Інноваційний матеріал не тільки підвищує ефективність, але й має достатню міцність, щоб витримати град! Зазвичай сонячні панелі покривають важким склом, але вчені з Фраунгофера хотіли створити легше покриття, яке б пропускало багато сонячного світла для вироблення електроенергії, а тому використали інший підхід. Вони отримали нове покриття зі склопластику – матеріалу, виготовленого зі склоподібного скла, змішаного з міцним пластиком.
Вчені провели багато тестів, щоб перевірити міцність нового матеріалу, і результати виявилися обнадійливими.
“Експериментальні пристрої витримали випробування градом, уникнувши розтріскування елементів після удару”, – заявив провідний автор дослідження Андре Шюлер під час першої презентації на конференції PVinMotion 2024.
Попередні висновки свідчать про те, що новий матеріал має міцність до механічного тиску і меншу схильність до виробничих збоїв, що робить його сильним кандидатом на ринку.
“Одним з важливих результатів механічних випробувань на удар модулів зі склопластику є те, що вони продемонстрували покращену ударостійкість, з низькою частотою виникнення локальних, менш серйозних і нерозповсюджуваних тріщин у порівнянні з лицьовими модулями на основі полімерів”, – зазначають вчені.
Крім того, модулі зі склопластику з різною товщиною шарів і вагою скловолокна показали виняткові оптичні характеристики, втративши лише 4% під час термоциклування.
Дослідження показало хороше оптичне з’єднання, досягнуте за допомогою склопластику, але вчені все ще працюють над довговічністю.
“За умови, що лицьові панелі зі склопластику можна економічно ефективно виробляти у великих масштабах, концепція виробництва модулів зі склопластику залишається дуже близькою до стандартного процесу ламінування фотоелектричних модулів, просто замінюючи полімерну лицьову плівку на напівфабрикат зі склопластику”, – зазначають науковці.
Дослідження також підкреслило необхідність подальших експериментів і розробок для оптимізації стійкості стека модулів до вологості та УФ-випромінювання.
Хоча це все ще лабораторна концепція, якщо вона буде реалізована у великих виробничих умовах, ми зможемо побачити легші та ефективніші сонячні панелі, встановлені на автомобілях. І якщо все буде зроблено правильно, це дозволить майбутнім автомобілям працювати повністю на сонячному світлі та зробить майбутнє екологічнішим.