Корейські інженери із Сеульського національного університету розробили м’якого робота для проведення рятувальних операцій, розвідки, спостереження та досліджень. Після завершення місії прилад активує режим самознищення і розпадається, не залишаючи жодних слідів, крім маслянистої калюжі.
Дослідники нанесли на силіконову смолу речовину, що виділяє іони фтору під впливом ультрафіолету. Коли оператори запускають вбудовані ультрафіолетові світлодіоди, щоб почати нагрівання речовини, робот починає розпадатися. Він розкладеться менш ніж за дві години, залишивши після себе тільки маслянисту рідину.
«Ми виготовили самознищуваного робота і продемонстрували його в гіпотетичному сценарії розвідки. У певних сценаріях, коли необхідне завершення місії або утилізація, робот під впливом ультрафіолетового випромінювання розпадається у форму, що не повертається», — розповів співавтор дослідження Мін-Ха О.
Раніше м’які роботи, що містять термореактивний силіконовий еластомер, не були придатними для самознищення. Матеріал був стійкий до тепла, кислот та хімікатів, і, хоча він був довговічним, його не можна було знести самостійно. Термопластичні еластомери можуть розплавитись, але речовина відновиться в поліуретан.
Здатність до самознищення забезпечує захист конфіденційних даних, зібраних роботом, у випадках, коли їх витік може становити загрозу, зазначили дослідники. Крім того, їх можна використовувати у пошукових місіях у небезпечних місцях чи екологічно небезпечних зонах: коли місія буде завершена або не зможе бути виконана, робот самоліквідується, не становлячи загрози чи перешкод для подальших рятувальних робіт.