Група китайських учених під керівництвом професорів Лю Юна і Чжу Ліна розробила портативний аналізатор для визначення підтипів вірусу грипу прямо на смартфоні. Дослідження опубліковано в журналі Sensors and Actuators: B. Chemical.
Вірус грипу становить серйозну загрозу для здоров’я населення, щорічно спричиняючи епідемії з високою захворюваністю і смертністю. Ба більше, віруси грипу мають високу швидкість мутації та безліч підтипів, які потребують застосування різних методів лікування.
У зв’язку з цим існує гостра потреба в точному, швидкому і портативному методі для диференціації різних підтипів вірусу грипу, контролю поширення вірусу і ухвалення рішень про лікування.
Вчені запропонували новий метод, що поєднує дві передові технології: петлеву ізотермічну ампліфікацію (LAMP) і CRISPR/Cas12a. LAMP відповідає за ампліфікацію (збільшення кількості) цільових фрагментів вірусної РНК, а CRISPR/Cas12a забезпечує високочутливе виявлення цих фрагментів.
Розроблена методика дає змогу визначити п’ять типів грипу (H1N1, H3N2, H5N1, H7N9 і грип B) всього за 45 хвилин, навіть за дуже низької концентрації вірусу). Для простоти використання методу вчені створили портативний аналізатор, керований смартфоном, під назвою SEDphone. Він оснащений спеціальним мікрофлюїдним чипом і здатний одночасно проводити ампліфікацію і детекцію кількох типів вірусів грипу.