Стратосферні платформи зв’язку або HAPS (high altitude pseudo satellite) націлені на покриття великих площ з малою щільністю населення, де створення мереж зв’язку на базі вишок невигідне. Сучасні технології дозволяють таким платформам перебувати на висоті досить довго, живлячись передусім від сонячного світла. Особливо цікаво використовувати для цього дирижаблі, які здатні нести дуже велике корисне навантаження.

Ставку на дирижаблі зробила американська компанія Sceye. Минулого тижня вона здійснила третій випробувальний політ своєї платформи за останні три місяці. Успішні польоти дозволяють компанії наблизитись до моменту запуску комерційних послуг. Крім надання послуг зв’язку, висотні платформи, такі як дирижаблі, здатні нести достатньо наукової апаратури для стеження за станом атмосфери та клімату в цілому. Так, у свій останній демонстраційний політ дирижабль Sceye ніс на борту інфразвуковий датчик, портативний оптичний спектрометр частинок, радіозонд та прототип приладу для вивчення аерозолів. Подібна практика, очевидно, відкриє для стратосферних платформ додатковий канал фінансування (державний) та підтримає на старті.

Після випробування 16 серпня компанія повідомила, що «у ході третього стратосферного польоту її платформа-дирижабль виконала всі основні завдання, включаючи управління положенням та автоматичну підтримку тиску, а також управління за межами прямої видимості та надійний запуск та підйом». Під час перебування в повітрі платформа успішно встановила три незалежні та резервні канали передачі даних.
Робоча висота подібних платформ сягає 20 км. Це набагато вище за транспортні маршрути цивільної авіації. Крім того, на такій висоті турбулентності атмосфери дуже незначні, що дозволяє легко утримувати дирижабль дома, роблячи його геостаціонарним. Додаткове харчування системи дирижабля отримували від сонячної «накидки» — системи гнучких сонячних панелей з його «спині».
Подібні платформи також активно випробовують інші компанії. У липні компанії BAE та Mira Aerospace провели випробувальні польоти, відповідно у США та Руанді. Незабаром після цього компанія SoftBank оголосила про успішне проведення випробувального польоту своєї платформи HAPS останнього покоління.
Комерційна HAPS-платформа компанії Aalto, розроблена Airbus, готується розпочати надавати свої послуги у 2024 році, для чого було підписано меморандум про взаєморозуміння з бермудською компанією Paradise Mobile та контракт із спільним підприємством NTT Space Compass Corp на демонстраційний політ.

Від tatuanaru