Вчені виростили з кількох клітин людини функціональний мінішлунок. Він виробляє кислоту та успішно продовжує свій розвиток.
Ця технологія може призвести до того, що наприкінці цього десятиліття з’явиться можливість швидко вирощувати повноцінні органи під потреби пацієнтів.
Вирощені в лабораторії мініоргани розвиваються дуже швидко. Вони дають вченим нові можливості для моделювання розвитку хвороб та тестування нових препаратів. Але головна мета таких досліджень – отримати можливість вирощувати органи для конкретного пацієнта, який потребує трансплантації.
У новій роботі науковці з Медичного центру дитячої лікарні Цинциннаті виростили найдосконаліші органоїди шлунка з використанням кількох типів клітин. Основою органу стали плюрипотентні стовбурові клітини людини, які перепрограмували на 3 типи клітин, необхідних для нормального розвитку шлунка: ентерогліальні, мезенхімальні та епітеліальні попередники.
“З них ми створили тканину шлунка з залозами, що виробляють кислоту, оточену шарами гладких м’язів, що містять функціональні кишкові нейрони, які контролювали процес скорочення”, – пояснила співавторка роботи Олександра Ейхер.
Як розвивався органоїд
- Для того, аби слідкувати за розвитком органоїду, науковці пересадили їх мишам.
- Завдяки припливу крові й більшого простору, шлунки виросли в тисячу разів більшими, ніж це зазвичай відбувається у клітинній культурі. І з’явилися риси, яких раніше не вдавалося отримати.
- Зокрема дослідникам вдалося виростити залози Бруннера, які виділяють лужний розчин, що захищає верхню частину кишківника від кислотності шлунка.
Метод вирощування органоїдів із клітин-попередників може бути використаний для створення різних мініорганів. Вчені розраховують розширити тестування технології й не відкидають можливості, що до кінця десятиліття можна буде вирощувати повноцінні органи під потреби пацієнтів.