Шведський виробник Candela оголосив про перше успішне плавання свого електричного пасажирського порома P-12, який піднімається над водою на трьох крилах та розвиває швидкість до 54 км/год. Судно оснащене двома електричними приводами, загальною потужністю 340 кВт, та акумуляторним блоком ємністю 252 кВт·год, що дозволяє пройти 74 км на одному заряді при робочій швидкості 46 км/год. P-12 доступний у трьох варіантах. Версія Shuttle, що вміщає до 30 пасажирів, вже доступна за $1,85 млн. Candela стверджує, що операційні витрати цього електричного порома будуть нижчими, ніж у аналогічного дизельного.
Електричний пасажирський пором на підводних крилах призначений для експлуатації однією людиною і рухається двома електроприводами C-Pod, що забезпечують сумарну пікову потужність 340 кВт. Передсерійний прототип моделі P-12 зміг досягти максимальної швидкості 54 км/год за 16 секунд після досягнення злітної швидкості 29 км/год.
Катамаран піднімається над водою на трьох крилах із вуглецевого волокна, а електронна система управління використовує дані датчиків для регулювання кутів крил та забезпечення плавного ходу. У технічних характеристиках вказано акумуляторний блок потужністю 252 кВт·год із запасом ходу на одній зарядці 74 км при робочій швидкості 46 км/год. Використовуючи судна на підводних крилах із комп’ютерним управлінням, Candela може скоротити споживання енергії більш ніж на 80%. Човни можуть пройти ту ж відстань, що й більші та потужніші електричні човни, використовуючи лише 1/5 батареї. Робота на підводних крилах також створює хвиль.
Для заряджання човнам Candela потрібна типова зарядна станція постійного струму автомобільного типу, схожа на ті, які можна знайти на автостоянці. Це означає, що вони можуть використовувати існуючу інфраструктуру та недорогі зарядні пристрої, на відміну від більшості комерційних електричних поромів, яким потрібні зарядні пристрої потужністю мегават за величезною ціною. Завдяки більш доступному зарядному пристрої та можливості використовувати існуючу інфраструктуру операторам простіше переходитиме на електричні пороми з мінімальними інвестиціями.
P-12 має довжину 12 м і ширину 4,5 м. Нове судно буде доступне у трьох варіантах: P-12 Shuttle, P-12 Business та P-12 Voyager. Shuttle вміщує 30 пасажирів. Посадочні місця забезпечуються за допомогою автоматичної висувної рампи на носі, яку можна регулювати для відповідності різним висотам причалів. На борту також є місце для велосипедів, дитячих візків, інвалідних візків та інших речей. Бізнес-версія P-12 відрізняється салоном преміум-класу, що вміщує від 12 до 20 пасажирів, а також додатковим простором для багажу. Версія Voyager, що легко адаптується, пропонує клієнтам гнучкість в дизайні інтер’єру, обслуговуючи як приватних туристів, так і комерційних клієнтів.
Вже триває серійне виробництво. Судно має стати частиною системи громадського транспорту Стокгольма з 2024 року, що скоротить час на шляху від центру міста до острова Екере з 55 хвилин до 25 хвилин. «Сьогодні у багатьох містах дороги перевантажені, а водні шляхи – найстаріша інфраструктура людства – не використовуються для швидкого пересування. Р-12 пропонує можливість використовувати ці водні шляхи як зелені автомагістралі, забезпечуючи швидке сполучення всередині міста. Найшвидший шлях часто проходить водою», — сказав засновник компанії Густав Хассельог.
P-12 Shuttle коштує $1,85 млн. Ця ціна приблизно відповідає вартості аналогічного за розміром дизельного порома, проте операційні витрати мають бути значно нижчими. Вартість версії Business та Voyager невідома.