У Віденському технологічному університеті розроблено нову технологію будівництва мосту, яка тепер успішно використовується ASFINAG при будівництві швидкісної автомагістралі Фюрстенфельд.
Існують різні методи будівництва мосту, але нова технологія TU Wien є чимось особливим: міст не створюється горизонтально, як це зазвичай буває, а зводиться вертикально, а потім розкладається.
Перші випробування було проведено у 2010 році, і зараз технологія повністю розроблена. Компанія ASFINAG двічі використовувала нову технологію для будівництва швидкісної автомагістралі S 7 Fürstenfeld. Спочатку на Ланбасі, а потім на мосту через Лафніц завдовжки 116 метрів.
Оскільки вам не потрібно зводити будівельні риштування для нового методу будівництва мосту, ви можете заощадити час, гроші та ресурси.
“Залежно від розміру і місцезнаходження сьогодні використовуються різні методи зведення мостів”, – говорить професор Йоганн Колеггер з Інституту несучих конструкцій Віденського технологічного університету.
Якщо міст не надто високий, можна побудувати будівельні риштування для підтримки мосту під час будівництва. Ви також можете спочатку встановити опору моста, а потім рухатися в обох напрямках точно збалансованим чином. Або ви можете побудувати сталеві сталеві балки, які потім вставляти в горизонтальне положення частинами.
Технологія, розроблена Йоганном Колеггером, працює зовсім інакше: опори встановлюються вертикально з обох боків бетонної колони, яку потім можна розкласти, як парасольку.
“Дві балки з’єднані шарніром нагорі, прямо над колоною”, – пояснює Йоганн Колеггер. – Потім цей шарнір повільно опускається за допомогою гідравлічних систем, і балки складаються з обох боків”.
Балки складаються з тонкостінних збірних деталей зі сталевою арматурою та спочатку є порожнистими. Тільки коли вони досягли свого остаточного стану, їх заливають бетоном.
“Якби ви спочатку збудували будівельні риштування, а потім зводили на них міст, на це пішли б місяці. З іншого боку, конструкцію, що складається, можна встановити за два-три дні, а процес розкладання займає близько трьох годин”, – говорить Йоганн Колеггер.
Нова технологія будівництва мосту не тільки економить час, а й гроші, а довговічність мосту така ж чи навіть більша, ніж у інших мостових технологій, як наголошує Колеггер. Метод складання особливо вигідний, якщо ви хочете подолати важкопрохідну місцевість – наприклад, у заповіднику, як у випадку з мостом Лафніц, який уже збудовано.
“Це великий успіх для нас, і ми дуже раді, що ASFINAG грає роль першопрохідника у світі”, – каже Йоганн Колеггер.
Він багато років працював над новим методом будівництва мосту: ідея була запатентована ще у 2006 році, перші спроби зробили Віденський технологічний університет у 2010 році. Багато питань довелося вирішити за ці роки – від металевих з’єднань, які витримують навантаження під час розкладання до гідравлічних тросових домкратів, за допомогою яких конструкція поступово опускається.
“Тепер ми довели, що технологія є зрілою і відмінно працює”, – каже Колеггер. – Ми сподіваємося, що вона візьме гору і незабаром стане однією з поширених технологій будівництва мостів, що використовуються в усьому світі”.