Такий винахід представила команда британських та німецьких вчених.
Енергія сонця – надзвичайно перспективний напрямок в альтернативній енергетиці. Однак добувати таку енергію можна не лише з сонячних панелей на дахах будинків, але і з вікон.
Розробники створили вікно, де замість звичайного скла фотоелектричний шар зі скла та кремнію.
Цей шар поглинає частину сонячного світла і перетворює його на електрику. Частина променів доходить до шару води, товщиною 4 міліметри і нагріває її. Резервуар наповнюють та опорожнюють за допомогою латунних трубок. За водою розміщений шар звичайного скла.
Уперше таке вікно випробували на одній із лондонських будівель у 2021 році, коли температура сягала 34 градусів за Цельсієм. Пристрій встановлювали під кутами 30, 60 і 90 градусів, а його продуктивність порівнювали з таким самим вікном, тільки без фотоелектричних елементів.
При куті нахилу 30 градусів ефективність виробництва електрики таким вікном становила 3,6%, а нагрівання води – 10,7%, чого досить для побутового використання. Водночас під прямим кутом – 3,3% ефективності у виробництві електрики та 17,6% у нагріванні, підігріваючи воду до 42 градусів.
Дослідники підрахували, що для забезпечення потреб трикімнатного таунхаусу в Лондоні, де мешкають двоє дорослих і двоє дітей, необхідне одне фотоелектричне теплове вікно загальною площею 1,2 квадратного метра, встановлене під кутом 30 градусів. Це за наявності бака для зберігання води, але можна обійтися і без нього за наявності системи площею 2,8 квадратного метра.