Вчені створили найтонші у світі “спагеті”, що в 200 разів вужчі за людську волосину. Проте цей винахід не призначений для кулінарії — волокна “пасти” можуть стати цінним матеріалом у медицині та промисловому дизайні.
Спосіб виготовлення рекордно тонких нановолокон дослідники з Університетського коледжу Лондона описали у дослідженні, опублікованому в Nanoscale Advances.
Нановолокна — це будь-який волокнистий матеріал товщиною менше ніж 100 нанометрів (один нанометр дорівнює мільярдній частині метра).
Такі вироби, виготовлені з крохмалистих матеріалів, широко застосовуються у медицині та промисловому дизайні.
Наприклад, нановолокна використовуються для створення пов’язок, що сприяють загоєнню ран завдяки своїй пористій структурі. Така структура дозволяє пропускати воду та вологу до пошкоджених тканин, водночас запобігаючи потраплянню бактерій. Крім того, волокнисті матеріали з крохмалю можуть бути корисними для регенерації тканин, зокрема кісток, та для доставляння ліків в організм.
В основі нового методу виготовлення нановолокон лежить техніка електропрядіння. Вчені використовували біле борошно, а не чистий крохмаль, що ускладнило процес через домішки білка та целюлози, які роблять суміш більш в’язкою. Однак борошно є більш екологічно чистим складником, що важливо для промислового виробництва.
Щоб зменшити в’язкість суміші, до борошна додавали мурашину кислоту, яка руйнує завеликі шари спіралей, з яких складається крохмаль, і дозволяє створювати тонкі волокна.
Під час електропрядіння нитки з борошна та рідини змушували проходити через кінчик голки на металеву пластину під дією електричного заряду.
Завдяки цій технології група науковців виготовила килимок площею близько 2 сантиметрів, де кожна окрема нитка настільки тонка, що її можна побачити лише під мікроскопом. Наступним кроком досліджень стане вивчення властивостей цих нановолокон, їх здатності до розпаду, взаємодії з клітинами та можливості масштабного виробництва.