Суперпродуктом майбутнього може стати ряска. Водяна культура продукує з гектару у 10 разів більше сирого протеїну, ніж соя, а також позитивно впливає на навколишнє середовище.

Ряска (лемна, водяна сочевиця, або інколи навіть “зелена ікра”) – це вільноплавні прісноводні рослини, які ростуть зеленим килимом на поверхні води. Вона очищає воду, видаляючи забруднювальні речовини, наприклад, нітрати.

Дику ряску протягом століть споживали в Таїланді, М’янмі та Лаосі. Її вирощували, збирали та використовували для приготування супів і каррі. Смак ряски — м’який з майже нейтральним, горіховим відтінком, схожим на іншу зелень, як-от солодка капуста. Її можна використовувати в салатах або замінювати шпинат.

Перевагою ряски є високий вміст білка, який легко засвоюється організмом.

Лемна багата деякими незамінними амінокислотами, а також залізом, цинком і вітаміном B12. Крім того, вона є чудовим джерелом омега-3 жирних кислот. За це в Таїланді її називають “кхай-нам”, що перекладається як “водяні яйця”.

До включення ряски у свій портфель доклали зусиль уже чимало стартапів та дослідницьких проєктів.

НАСА визначило її як найкращого кандидата в їжу для вирощування на Марсі. Окрім того, Таїланд разом з Європейським центром космічних досліджень і технологій зараз вивчають можливість культивування лемни в космосі.

Ще у 2019 році Нідерланди подали заявку до Європейського управління з безпеки харчових продуктів, щоб класифікувати ряску як нову їжу, придатну для споживання людиною. А американська компанія Plantible Foods виготовляє із ряски високобілкові інгредієнти для випічки та макаронів.

Ізраїльський стартап GreenOnyx, наприклад, виготовляє готову до вживання ряску, яка зберігається до місяця і може використовуватися як у солодких, так і в солоних стравах. У січні компанія відкрила міську ферму для вирощування свіжої та доступної лемни яку подає у вигляді “зеленої ікри”.

Джерело

Від tatuanaru