Науковці-нейробіологи з Массачусетського технологічного інституту (США) розробили «обчислювальну модель з атрибутами соціального інтелекту». Дослідники вважають, що вона значно перевершила попередні і фіксують значний прогрес у розвитку емоційного ШІ.
Новий ШІ навчали за сценарієм британського ігрового шоу «Золоті м’ячі», яке працює за принципами теорії дилеми в’язня — учасники намагаються отримати певну вигоду через колаборацію або ж зраду.
«Під час спілкування з іншими ви, швидше за все, намагаєтесь передбачити, як люди сприймуть ваші слова чи дії. Тобто робите певні висновки про переконання, бажання, наміри та емоції інших людей. Тепер цьому навчили штучний інтелект. Нова модель аналізує базову поведінку людини та її міміку. На основі цих даних ШІ прогнозує, що саме вона відчує в наступний момент — радість, вдячність, збентеження, жаль, подив, провину, гнів тощо», — зазначають науковці.
Для створення ШІ-моделі дослідники використали три окремі модулі. Перший навчається розпізнавати вподобання та переконання людини на основі її дій за допомогою процесу зворотного планування (він допомагає зрозуміти мотивацію людини). Другий порівнює результати гри (досягнення або ігнорування цілей) з очікуваннями. Нарешті, третій прогнозує, що людина може відчувати.
Разом з тим автори дослідження наголошують: ШІ керується певними сталими причинно-наслідковими зв’язками, а не «зчитує чи відчуває справжню емоцію». Втім, це вже важливий крок на шляху до того, щоби комп’ютери «розуміли» людей. Дослідники сподіваються з часом навчити модель робити загальні прогнози на основі реальних ситуацій, а не ігрових шоу.