Сьогодні людство дедалі більше стає на шлях зеленої енергетики, що означає відмову від використання вугілля. Разом з тим все гостріше постає питання нестачі питної води на планеті. Як виявилось, те ж саме вугілля може допомогти його вирішити. Цьому сприяє відкриття нової технології.
Виявлених запасів вугілля у світі при використанні шляхом спалювання вистачить на кілька сотень років. Однак тепер його можна буде використовувати для більш екологічних цілей. Ба більше – повторно.
Що пропонують учені
Відкриття зробили фахівці Університету науки й технологій імені короля Абдулли у Саудівській Аравії. Воно дозволить напоїти всіх, хто страждає від дефіциту прісної води.
- В основі розробки лежить матеріал під назвою “карбонізований пресований порошок” (КПП).
- Отримують його шляхом подрібнення вугілля з подальшим пресуванням отриманого порошку у тверді брикети.
- У КПП дві вагомих переваги. По-перше, велика пористість і площа поглинання. По-друге, таким брикетам можна надати довільні форми.
- Порошок об’єднали з бавовняними волокнами, щоб створити серце нової опріснювальної установки.
Як це працює
Блок КПП поміщається в ємність з морською солоною водою у 1,5 раза більше його за обсягом. При цьому верхня частина блоку повинна виступати над водою. Вся конструкція піддається посиленому нагріванню сонцем за рахунок свого чорного кольору. Одночасно відбувається поглинання води й підйом її по волокнах до верхівки блоку. Там вода при контакті з перегрітою частиною блоку перетворюється в пар, випаровується і конденсується на стінках купола, звідки стікає по жолобках в накопичувач. Щоб видалити з блоку КПП сіль, досить просто прополоскати його в тій же морській воді.
Як заявляють творці винаходу, швидкість випаровування в їх установці втричі вища, ніж у найефективніших сучасних систем, а сам процес на третину дешевший.